Dlaczego potas jest niezbędny w walce z nadciśnieniem?

Tysiące lat temu, kiedy ludzie przemierzali ziemię zbierając i polując, potas występował w diecie w dużych ilościach, podczas gdy sód był rzadkością. Tak zwana dieta paleolityczna dostarczała około 16 razy więcej potasu niż sodu. Dziś większość Polaków spożywa ledwie połowę zalecanej ilości potasu w diecie. Przeciętna polska dieta zawiera około dwa razy więcej sodu niż potasu, ze względu na przewagę soli ukrytej w żywności przetworzonej lub gotowej, nie wspominając o niedoborze potasu w tej żywności. Ten brak równowagi, który jest sprzeczny z ewolucją człowieka, jest uważany za główną przyczynę nadciśnienia, na które cierpi nawet co trzeci dorosły Polak.

Czym właściwie jest potas?

Potas jest minerałem, który między innymi pomaga mięśniom prawidłowo pracować, reguluje równowagę płynów i minerałów w komórkach ciała i poza nimi, a także pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi poprzez ograniczanie działania sodu. Potas może również zmniejszać ryzyko nawracającej kamicy nerkowej i utraty kości wraz z wiekiem.

Korzyści zdrowotne potasu

Jak większość innych makroelementów, potas jest elektrolitem, co oznacza, że rozpuszczając się tworzy naładowane dodatnie elektrycznie jony, których organizm potrzebuje do regulacji metabolizmu. Potas pomaga regulować pracę wszystkich komórek, tkanek i organów ludzkiego ciała.

Ze względu na szerokie spektrum działania potasu w organizmie, jego niskie spożycie może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób. Potas odgrywa ważną rolę w czterech wymienionych poniżej obszarach:

Zdrowie serca

Z obszernej literatury wynika, że niskie spożycie potasu zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zwłaszcza jeśli spożywamy przy tym zbyt dużo sodu. Ogólnie rzecz biorąc, dowody sugerują, że spożywanie większej ilości potasu może mieć korzystny wpływ na regulowane ciśnienia krwi a także może pomóc w zapobieganiu innym chorobom sercowo-naczyniowych.

Kamienie nerkowe

Chociaż potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć związek pomiędzy potasem a kamicą nerkową, badania obserwacyjne wykazują, że wyższe spożycie potasu wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia kamicy nerkowej – częściowo dlatego, że potas wiąże się z wapniem w moczu, zapobiegając tworzeniu się kryształów mineralnych, które mogłyby się w innym wypadku przekształcić się w kamienie nerkowe.

Zdrowie kości

Badania sugerują, że właściwe spożycie potasu w diecie jest związane ze zwiększoną gęstością mineralną kości, która może poprawić zdrowie kości. Na przykład, w 2015 r. w przeglądzie 14 badań stwierdzono, że potas znacząco zmniejsza resorpcję kości, czyli proces, w którym kości ulegają zniszczeniu, zwiększając tym samym ich wytrzymałość. Choć mechanizm leżący u podstaw pobudzenia wzrostu kości jest niejasny, badanie wydaje się potwierdzać hipotezę, że potas pomaga chronić kości poprzez neutralizowanie niekorzystnego wpływu diety bogatej w pokarmy kwasotwórcze, takie jak mięsa i ziarna zbóż.

Cukrzyca typu 2

Liczne badania obserwacyjne z udziałem osób dorosłych wykazały związek pomiędzy niższym spożyciem potasu lub niższym poziomem potasu w surowicy lub moczu a zwiększoną częstością występowania podwyższonego poziomu glukozy we krwi na czczo, insulinooporności i cukrzycy typu 2. Podejrzewa się że wynika to z wymagania potasu do wydzielania insuliny z komórek trzustki. Zbyt mała ilość potasu może upośledzać wydzielanie insuliny i może prowadzić do nietolerancji glukozy.

Niedobór potasu

Niektóre schorzenia mogą powodować niedobór potasu, czyli hipokaliemię. Należą do nich:

  • choroby nerek
  • nadużywanie leków moczopędnych (diuretyków)
  • nadmierne pocenie się, biegunka i wymioty
  • niedobór magnezu
  • stosowanie antybiotyków, takich jak karbenicylina i penicylina.

Objawy hipokaliemii są różne w zależności od tego, jak poważny jest jej niedobór.

Chwilowy niedobór potasu może nie powodować żadnych specyficznych objawów. Na przykład, jeśli bardzo się pocisz po ciężkim treningu, poziom potasu może się unormować po zjedzeniu posiłku lub wypiciu porcji elektrolitów, zanim dojdzie do jakichkolwiek uszkodzeń.

Jednak poważne niedobory potasu mogą nawet zagrażać życiu. Poważne objawy niedoboru potasu obejmują:

  • skrajne zmęczenie
  • skurcze mięśni, osłabienie
  • nieregularne bicie serca
  • zaparcia, mdłości lub wymioty

Hipokaliemia jest zwykle diagnozowana za pomocą badania krwi. Lekarz może również zlecić wykonanie elektrokardiogramu serca oraz badania gazometrycznego krwi tętniczej w celu zmierzenia poziomu pH w organizmie.

Dlaczego potas wspomaga prawidłowe ciśnienie krwi?

Jeśli chodzi o walkę z wysokim ciśnieniem krwi, przeciętna dieta dostarcza zbyt dużo sodu i zbyt mało potasu. Odżywianie mające na celu odwrócenia tej nierównowagi może zapobiec lub kontrolować wysokie ciśnienie krwi i przełożyć się na mniejszą liczbę ataków serca, udarów i zgonów z powodu chorób serca w populacji.

Prawidłowy poziom potasu w organizmie jest ważny dla funkcjonowania mięśni. Potas rozluźnia ściany naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi i chroniąc przed skurczami mięśni. Liczne badania wykazały związek pomiędzy niskim spożyciem potasu a podwyższonym ciśnieniem krwi i większym ryzykiem udaru. Z drugiej strony, osoby, które już mają wysokie ciśnienie krwi, mogą znacznie obniżyć swoje skurczowe ciśnienie krwi poprzez zwiększenie spożycia potasu.

Większość Polaków spożywa zaledwie połowę zalecanej ilości potasu któta wynosi 4,700 miligramów dziennie. Owoce, warzywa, zielona fasolka i niektóre nasiona to dobre sposoby, by dostarczyć sobie więcej tego pierwiastka. Banany (około 425 mg potasu w średniej wielkości bananie) są często zalecane w celu uzupełnienia diety w potas.

Ponieważ osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą również próbować schudnąć, warto rozważyć spożywanie pokarmów bogatych w potas, które są niskokaloryczne i zawierają mało węglowodanów. Dobrym przykładem są brokuły, szpinak i inne warzywa liściaste. Dobre są również – choć nieco bardziej kaloryczne i bogate w węglowodany – kabaczki i słodkie ziemniaki oraz niektóre owoce, takie jak kiwi i nektarynki.

Dietetyczne źródła potasu

Wiele osób czerpie całą potrzebną ilość potasu z tego, co je i pije, nie stosując dodatkowej suplementacji. Dietetyczne źródła potasu obejmują:

– Zieleninę liściastą, taką jak szpinak i brukselka

– Owoce takie jak winogrona i jeżyny

– Warzywa korzeniowe, takie jak marchew i ziemniaki

– Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze i grejpfruty.

Najlepsze źródła dietetyczne potasu

Najlepsze źródła dietetyczne potasu

Przeciwwskazania do suplementacji potasu

Hiperkaliemia jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do suplementacji potasu. Niewystarczające wydalanie moczu lub jego brak oraz ciężkie upośledzenie czynności nerek są również bezpośrednimi przeciwwskazaniami.

Podawanie potasu wymaga ostrożności w stanach znacznego rozpadu tkanek (np. oparzenia lub stanu pooperacyjne), w niewydolności nadnerczy oraz przy jednoczesnym stosowaniu leków moczopędnych oszczędzających potas. Doustne formy suplementów potasu należy stosować ostrożnie u pacjentów z opóźnionym pasażem żołądkowo-jelitowym spowodowanym przyczynami strukturalnymi lub czynnościowymi.

Zalecane suplementy potasu

Suplementacja może być wymagana w niektórych przypadkach. Przez powszechność tego minerału, na rynku możemy spotkać się z wieloma lepszymi i gorszymi suplementami. Jaki zatem suplement potasu najlepiej jest wybrać?

MZ Store Potassium

MZ Store to marka własna sklepu Muscle Zone. Jeden z ich najnowszych produktów – MZ Store Potassium – ma na celu, jak sama nazwa wskazuje, uzupełnienie naszej diety w potas.

MZ Store Potassium wyróżnia się użyciem jedne z najlepiej bioprzyswajalnych form potasu – cytrynianu potasu. Dodatkowo, został on użyty w efektywnej dawce. Zastosowanie formy kapsułek ułatwia dawkowanie potasu, co pozwala dostosować suplementację niezależnie od tego ile potasu przyjmujemy ze źródeł dietetycznych. Dodatkowo, ekonomiczna cena, która sprawia że nie płacimy niepotrzebnie za kolorowe opakowania i marketing firmy, dodatkowo przekonuje do wybrania MZ Store Potassium do suplementacji potasu.

MZ Store Potassium - rekomendowany suplement z potasem

MZ Store Potassium – rekomendowany suplement z potasem

Podsumowanie

– Staraj się jeść więcej produktów bogatych w potas. Wyższe spożycie potasu z żywności, zwłaszcza z owoców i warzyw, może obniżyć ciśnienie krwi oraz ryzyko chorób serca i udarów.

– Nigdy nie przyjmuj suplementów potasu bez zalecenia lekarza, ponieważ może to łatwo spowodować niebezpieczny wysoki poziom potasu we krwi.

– Zwracaj uwagę na zawartość potasu w substytutach soli, ponieważ może być ona wysoka.

No comments yet

Leave a Reply